Historia Berlińskich portów lotniczych - Omega-taxi.pl
477
post-template-default,single,single-post,postid-477,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-9.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive
 

Historia Berlińskich portów lotniczych

Historia Berlińskich portów lotniczych

Lotniska w Berlinie – Historia

W stolicy Niemiec, czyli Berlinie funkcjonują obecnie dwa duże porty lotnicze, a mianowicie Schönefeld i Tegel. Jeszcze do roku 2008 w Berlinie funkcjonowało lotnisko Tempelhof.

Port lotniczy Berlin-Schönefeld

schonefeld

Lotnisko Schönefeld położone jest 18km na południe od Berlina w gminie Schönefeld. Do roku 1990 był głównym portem lotniczym NRD. Co ciekawe, w roku 2010 obsłużył około 7,3mln pasażerów. 15.10.1934 – to właśnie wtedy rozpoczęła się historia lotniska Schönefeld i było miejscem gdzie były produkowane samoloty. W 1945 roku wojska radzieckie zajęły obiekt, a infrastruktura została wysadzona lub zdemontowana. Schönefeld było wielokrotnie przemianowane w latach 47-90 ubiegłego wieku, aż finalnie stało się centralnym portem lotniczym NRD. Po drugiej wojnie światowej umowa Czterech Mocarstw wprowadziła dekret, który mówił o zakazie udziału niemieckich przewoźników w transporcie lotniczym do Berlina. Schönefeld jednak znajdował się poza Berlinem, więc zakaz nie obowiązywał. Lotnisko Schönefeld jest niewątpliwie punktem wartym odwiedzenia na mapie Niemiec. Wielu Szczecinian często odwiedza to miejsce korzystając z usługi przejazdy Szczecin Berlin.

Historia portu lotniczego Tegel

Tegel jest drugim z dwóch międzynarodowych lotnisk jakie funkcjonują obecnie w Berlinie – jest położone przy autostradzie A 111 w dzielnicy Tegel na terenie dawnego Berlina Zachodniego. Odległość obiektu od centrum stolicy Niemiec wynosi ok. 8km. Jest obecnie największym portem lotniczym w Berlinie, a jego powstanie obejmuje czasy po drugiej wojnie światowej. Został zmodernizowany w latach 70 ubiegłego wieku. Miał zostać zamknięty w związku z budową innego lotniska w roku 2012 lecz w wyniku opóźnień nigdy to nie nastąpiło. Przejazdy Szczecin Berlin Tegel są bardzo popularne ze względu na wyjątkowość obiektu jakim zdecydowanie jest port lotniczy Tegel.